powrót do bloga

Wrastający paznokieć? Czas na wizytę u podologa!

Wrastający paznokieć to bardzo bolesna przypadłość, która choć na początku niepozorna, w miarę wrastania paznokcia powoduje ból palucha u stopy, a nawet uniemożliwia chodzenie. Istotą schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Najczęściej wrastają paznokcie u stóp – zwykle u dużego palca. Paznokieć palucha jest bowiem najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek.

Ponieważ wrastający paznokieć jest przypadłość nawracającą, warto wybrać się do podologa, który pozwoli pozbyć się dyskomfortu związanego z wrastającym paznokciem.

Wrastający paznokieć – przyczyny

Przyczyna wrastającego paznokcia jest niepozorna i banalna. Najczęściej są to bowiem nieprawidłowo obcięte paznokcie, czyli zwykle „na okrągło” lub zbyt krótko.

Innymi przyczynami mogą być również:

  • skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek);
  • usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek;
  • noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych;
  • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia;
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę;
  • nawracająca grzybica;
  • nadwaga;
  • wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół);

Wrastający paznokieć – objawy

Wrastający paznokieć przede wszystkim objawia się bólem palca, który spowodowany jest stopniowym wbijaniem się płytki paznokcia w skórę. Z czasem ból nasila się nie tylko podczas chodzenia, ale także w spoczynku. Najbardziej uciążliwe przypadki powodują czasami problemy z poruszaniem się czy np. zakładaniem butów.

Jak sobie poradzić?

Przede wszystkim zapobiegać – odpowiednio dbać o paznokcie u stóp, przycinać je w kwadratowy kształt i nie zaokrąglać brzegów. Dodatkowo nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienie, a co za tym idzie – o infekcję. Nie wolno również wyrywać zbędnych fragmentów płytki paznokciowej, ponieważ w ten sposób dochodzi do urazu.

Skórki należy odsuwać delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek. Dzięki zmiękczeniu skórek, ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia wału paznokciowego jest znikome. Wzrasta ono, gdy wyrywasz zadarte skórki wokół paznokcia. Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje również unikanie noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.

Jeżeli już jednak dotknęła nas ta przypadłość i posiadamy wrastający paznokieć należy jak najszybciej udać się z nim do podologa.

Specjalista-podolog oceni sytuację i stan zaawansowania wrastającego paznokcia. Przeważnie podolog pomaga poprzez założenie specjalnej klamry na wrastające paznokcie. Przytwierdza się ją do płytki paznokcia, by zmieniła kierunek jego wzrostu. Dzięki temu dolegliwość nie będzie do nas wracać. A ból ustąpi od razu po zabiegu.

PODOLOG W SHE

Jeżeli borykasz się z problemem wrastających paznokci, chciałabyś poradzić sobie z haluksami lub innymi problemami dotyczącymi zdrowia i pielęgnacji stóp – zapraszamy do She Day Spa.

Pracuje u nas doskonały podolog, który w dyskretny i profesjonalny sposób pomoże wyleczyć każdą przypadłość stóp, dobierze odpowiednie metody działania i pokaże jak skutecznie i bezpiecznie pielęgnować stopy w domowym zaciszuCzytaj również