powrót do bloga

Zadbaj o siebie latem i korzystaj ze słońca bezpiecznie!

Wiele z nas przez cały rok czeka na letnie miesiące, bo Słońce jest wprost niezbędne do naszego życia. Niesie ze sobą mnóstwo zalet, ale niestety wiele osób ignoruje również jego szkodliwe działanie. Promienie UV mają bardzo negatywny i szkodliwy wpływ na zdrowie naszej skóry.

Jak zatem cieszyć się słońcem bez obaw? Mamy na to sposoby!

DOBRE SŁOŃCE I ZŁE SŁOŃCE?

Odpowiednia ilość słońca, dozowana z umiarem ma wspaniały wpływ na nasz nastrój – po zimowej szarudze, słoneczne dni aż motywują do życia. Dodatkowo promienie słoneczne doskonale działają na syntezę witaminy D. Jest ona niezbędna do odkładania się wapnia w naszych kościach – minerału, który dla tkanki kostnej jest najważniejszy. Niestety… negatywnych skutków związanych ze słońcem jest bardzo dużo. Zbyt długa ekspozycja na słońce, bez odpowiedniej ochrony może być niezwykle niebezpieczna.

Poza poparzeniami skóry, może dojść do fotodermatozy oraz zaburzeń barwnikowych naszej skóry. Możemy doznać też udaru słonecznego, fotoimmunosupresjo oraz fotouczulenia. Są to sytuacje, które objawiają się w bardzo krótkim czasie, ale słońce ma też negatywne skutki długofalowe! Najważniejszym z nich jest przyspieszone starzenie skóry, która traci swoją elastyczność i gęstość, nabiera żółtawego odcieniu i jest skłonna do przebarwień. Najgorszym skutkiem nieodpowiedzialnej ekspozycji na słońce może być rak skóry.

DLACZEGO? 

Winę ponosi nie słońce samo w sobie, ale przede wszystkim promieniowaniee UV. Promienie UVB stymulują opalanie, ale jednocześnie odpowiadają za oparzenia skóry. Promienie UVA natomiast winne są alergii i starzeniu skóry. Wnikają one głębiej w jej strukturę i nie powodują bólu, ale skutkują zaburzeniami pigmentacji, a nawet zmianami w jądrach komórek i uszkodzeniem DNA.

JAK KORZYSTAĆ ZE SŁOŃCA Z RADOŚCIĄ? 
Chronić siebie i swoich bliskich, a także zadbać o odpowiednią pielęgnację i przestrzegać kilku, prostych zasad:

  • stosuj kremy z wysokim filtrem SPF
  • przebywaj w cieniu i unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce – zwłaszcza w godzinach szczytu (11-16)
  • korzystaj z kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i jasnych, bawełnianych ubrań
  • krem z filtrem nakładaj kilka razy w ciągu dnia – zwłaszcza po pobycie w wodzie, wycieraniu ręcznikiem czy spoceniu się
  • pij dużo wody oraz spożywaj owoce i warzywa zawierające karotenoidy, witaminę C oraz witaminę E – przyczynią się one do lepszej fotoprotekcji (LEPSZEJ, ALE NIE CAŁKOWITEJ!!!)

SŁOŃCE W SHE! 

Zastanawiasz się co wybrać na letnią przygodę ze słońcem? Doradzimy Ci! 
			</div>

							<br><br>
				<h2 class=Czytaj również

She Day Spa © 2023
ecommerce & design by